Łopian – zastosowanie i właściwości

Łopian to bardzo popularna roślina, która ostatnio przeżywa swoje odrodzenie w medycynie naturalnej i nie tylko. Łopian, inaczej ostropest plamisty potocznie nazywany jest też ostem. Większości z nas kojarzy się pewnie z beztroskimi zabawami z dzieciństwa, podczas których oset odgrywał główną rolę.

Łopian

Łopian to roślina przez większość osób uważana za chwast, który w głównej mierze doceniany jest tylko przez dzieci lubiące bawić się w jego przyczepianie do ubrań lub włosów. Jednak nie należy zapominać, że zioło to od wieków cieszy się ogromną popularnością w medycynie ludowej i medycynie naturalnej, a to wszystko właśnie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości leczniczej. W medycynie najczęściej wykorzystywany jest korzeń łopianu, któremu przypisuje się specyficzne właściwości lecznicze i wspomagające np. procesy trawienne. Ma on również zdolność łagodzenia wszelkiego rodzaju bólów, w tym bóli reumatycznych.

Właściwości lecznicze łopianu

Właściwości lecznicze łopianu sprawiły, że w ostatnim czasie roślina ta jest doceniana także wśród osób, które propagują zdrowy styl życia. Co więcej, łopian zyskał miano tzw. super-food. Co więcej, roślina ta doskonale odnajduje się również w kosmetykach, gdzie często stanowi główny składnik pielęgnacyjny. Dziko rosnący łopian można z powodzeniem samodzielnie suszyć, a później przygotowywać z niego napary do picia lub w formie kosmetycznej, do pielęgnacji skóry.